ALEVİ KURULUŞLARI ŞENLİĞE KATILMIYOR

Her yıl 16-17-18 Ağustos tarihlerinde yapılan Hacı Bektaş Beldesi Şenliği’ne Alevi-Bektaşi Kuruluşları Birliği, Alevi-Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri ve bunlara bağlı kurum ve kuruluşlar bu yıl katılmama kararı aldılar.

Konuyla ilgili bilgi için Alevi-Bektaşi Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Atilla Erten’le gazetemiz adına görüşme yaptık. Erten “8 yıldır özellikle son 4 yıldır şenliklerin organizasyonunda yer alan Alevi-Bektaşi dernekleri ve PSAKD’ın bu yıl şenliklerin ve programın düzenlenmesinde yer almaması sağlanmıştır. Nitekim şenlik her yıl Alevi-Bektaşi federasyonu, belediye komisyonu ve yerel komisyon tarafından düzenlenmektedir” deyip, demokratikleşme ve kültürel gelişme lokomotifi olan Alevi-Bektaşi Federasyonu ve diğer Alevi kurum ve kuruluşlarının örgütlü gücüne değindi. Atilla Erten, “Bu gücümüz, daha doğrusu iktidara karşı gücümüz sindirilmeye çalışılmıştır. 6 ay öncesinde, şenlikler için yapılan toplantıda Alevi-Bektaşi Federasyonu temsilcileri dinlenmemekle birlikte, şenlikten önceki toplantı tarihinin belediye tarafından bildirileceği söylenmiştir. 1,5 ay önceki toplantıda belediye demokratik kitle örgütlerinin katılımını hiçe sayan, kendi başına buyruk bir program hazırlamış ve toplantıda Alevi-Bektaşi Federasyonuna, PSAKD ve diğer kuruluşlara ‘ister kabul edin ister kabul etmeyin’ şeklinde dayatmaya çalışmıştır” dedi.

Hacı Bektaş Belediye Başkanının emekli general olduğuna değinen Erten, belediyenin iktidarın Aleviler üzerindeki sindirme politikasına alet olduğunu söyledi. Erten, “Türkiye’de demokratikleşme sorunu vardır. İktidarın ve belediyenin tutumu bunun en açık göstergesidir. Dolayısıyla Alevi-Bektaşi Federasyonu demokratikleşme sorununun üzerine gidecektir” şeklinde açıklama yaptı.

Yıllardır Hacı Bektaş Belediyesinin Alevi-Bektaşi örgütleri ile ortaklaşa programlayıp, uyguladıkları şenlik ve kültür programları, bu sene birden bire Hacı Bektaş Belediye başkanı ve kendi kurduğu komite tarafından programlanmış ve bu çalışmalara hiç bir Alevi-Bektaşi örgütü alınmamıştır. Aynı zamanda açılış konuşmasında Alevi-Bektaşi örgütleri adına konuşan Federasyon temsilcisine konuşma hakkı tanınmayarak kazanılan haklar pasifize edilmeye çalışılmıştır. Bundan dolayı Alevi-Bektaşi Federasyonu, PSAKD ve bir çok Alevi-Bektaşi örgütü şenliklere katılmama kararı almış ve bunu geniş bir şekilde kitlelere bildirme çabasına girmiştir.

Alevi-Bektaşi Federasyonunun aldığı bu karara katılan kurum, kuruluş ve kişiler şöyle: Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Dernekleri Genel Merkezi ve bağlı 73 şube, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi ve bağlı 33 şube, PSAKD Genel Merkezi ve 41 şubesi, Ankara Cem Evleri Yaptırma Derneği, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Kültür Derneği, Kayseri Yunus Emre Derneği, Hacı Bektaşi Veli Sosyal Yardımlaşma Derneği, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu, İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu, Danimarka Alevi Birlikleri Federasyonu, İsveç Alevi Birlikleri Federasyonu, İngiltere Alevi Birlikleri Federasyonu, Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonu, AYDOS Vakfı Genel Merkezi, Demokratik Haklar Platformu, Arif Sağ, Belkıs Akkale, Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Kıvırcık Ali, Arzu, Grup Kızılırmak, Grup Çığ, İsmail Kaya ve daha bir çok sanatçı. Ayrıca, Alevi-Bektaşi Federasyonu şenlik için tuttuğu 1000’e yakın otobüsü iptal etmiştir.

KAYNAK: Özgür Politika


 

‘SİVAS OLAYLARININ ARKASINDA,

ASKERİ ORADAN ÇEKENLER VAR’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Başkanı Kazım Genç, Sivas olaylarının arkasında dönemin alay komutanının olduğunu iddia etti. Bu yıl 14.’sü düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri, Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Banaz köyünde başladı. Geçtiğimiz yıllarda PSAKD ile 2 Temmuz Pir Sultan Abdal Kültür Vakfı arasında tartışma konusu olan şenlikler, bu yıl iki dernek tarafından ortaklaşa düzenleniyor.

2 Temmuz 1993’te şenlikler sırasındaki meydana gelen olaylarda 35’i Madımak Oteli’nde olmak üzere toplam 37 kişi hayatını kaybetmişti. Şenlikleri düzenleyen PSAKD’nin başkanı Genç, olayların saatlerce sürdüğünü, fakat müdahale edilmediğini söyledi. Olayın olduğu gün, alay komutanının otelin önüne 80 askerle geldiğini belirten Genç, “Bizim insanımız askerine el kaldırmaz. O komutan askerleri bir sıra dizmiş olsa, bir kez havaya ateş edilmiş olsa 35 insanımız ölmezdi. Askerleri ve komutanı oradan çeken güç kimse Sivas olaylarının arkasındaki güç de odur.” dedi.

“Devletin katkısı olmasa böyle bir olay olmazdı.” diyen PSAKD Başkanı, olaylar sırasında Sivas valisinin, alay komutanına ‘söz geçirememekten’ şikâyet ettiğini belirtti. Valinin alay komutanına müdahale edilmesi yönünde talimat verdiğini, hatta Genelkurmay başkanını arayarak, “Efendim siz talimat verin müdahale etsinler.” dediğini kaydetti. Genç, 12 yıl önce yaşanan olayların bir daha yaşanmaması için çaba sarf ettiklerini kaydederek, “Katliamın sağı, solu; Alevi’si, Sünni’si; Müslüman’ı, Süryani’si olmaz.” dedi. Genç, Sivas'ın söz konusu olaylarla anılmasının da doğru olmadığını sözlerine ekledi.

Ali İhsan, Ankara -08.06.2005 SALI

KAYNAK: ZAMAN GAZETESİ


 

SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

2 Temmuz 1993'te Sivas Madımak Oteli'nde diri diri yakılarak katledilen 37 aydın 11. yıldönümünde yapılan etkinliklerle anıldı.

Katliamın üzerinden uzun zaman geçse bile "Sivas katliamını unutmadık, unutturmayacağız" kararlılığı yapılan etkinliklerde bir kez daha gösterildi. !!!

İstanbul - Kadıköy

2 Temmuz günü Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanan PSAKD (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği) ve demokratik kitle örgütlerinin sloganlarıyla katliam lanetlendi. Ardından 100 kişilik PSAKD semah ekibi, semahlarıyla anmada yerini aldı. Daha sonra PSAKD Genel Yönetim üyesi Erdal Yıldırım okuduğu basın açıklamasında şunlara değindi: "İnancın ve direncin simgesi Pir Sultanı, yaşadığı yer olan Sivas'ta anmak için Sivas'a giden aydın, yazar, şair, sanatçı, ozan ve semahçılardan oluşan 37 canımızın Madımak'ta yakılarak katledilişlerinin üzerinden 11 yıl geçti. Şeriatçı, gerici, faşist ayaklanma her ne kadar Pir Sultan etkinliklerinde sahnelenmiş ve 37 canımız şehit edilmiş ise de ayaklanmanın amacı, demokrasiyi yok etmek barışı yok etmek insan hakları ve emeği yok etmek ve özgürlüklerimizi yok ederek antidemokratik yönetimlerin ülkemizde egemenliği pekiştirmeyi sağlamaktır. Ebu Garip ceza evinde yaşanan insanlık ayıbına tepki gösteren ülkemiz yöneticileri "hayata dönüş" operasyonlarını ve sayıları 114’e ulaşan ölüm orucu şehitlerini görmemekte ve ülkemizde Ulucanlar, Diyarbakır, Bayrampaşa ve F tipi ceza evlerinde yaşanan insanlık ayıbına seslerini çıkarmamaktadırlar." Konuşmanın ardından otobüslerle Karacaahmet Cemevine geçildi. "Dün Maraş'ta Bugün Sivas'ta Çözüm Faşizme Karşı Savaşta, Sivas Şehitleri Ölümsüzdür, Kahrolsun Emperyalizm Yaşasın Mücadelemiz, Sivas’ın Hesabı Sorulacak" sloganlarıyla Karacaahmet mezarlığına yüründü. 37 candan birisi olan Nesimi Çimen'in mezarı başında anma yapıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ve konuşmadan sonra Grup Munzur ve Grup Vardiya türküler söyledi. Son olarak da Zincirlikuyu Mezarlığı'nda yürüyüş ve sloganlarla Azım Bezirci anıldı. Anmada bir dakikalık saygı duruşu yapıldıktan sonra annesi Refika Bezirci ve DKÖ'lerin konuşmalarından sonra sloganlarla dağılındı. HÖC’ün ve İdil Kültür Merkezi'nin de katıldığı anma 500 kişi ile gerçekleşti.

İzmir

Sivas katliamının 11. yıldönümünde katliamda yaşamını yitirenlerin ve katliamın unutulmadığı 2 Temmuz 2004 tarihinde saat 15.00'da İzmir Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda yapılan kitlesel basın açıklamasıyla dile getirildi. Alevi - Bektaşi Platformlarının ortak düzenlediği basın açıklamasında dernekler, KESK'e bağlı sendikalar, HÖC, ESP, DEHAP, EMEP ve Halkevleri katıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda saat 14.00'da toplanan kitle kortejler oluşturarak " Sivas Katliamını Unutmadık, Sivas'ın Hesabını Soracağız, Katil Devlet Hesap Verecek " sloganları ile Gündoğdu Meydanı'na gelindi. Burada Sivas şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra katliamın sorumlusunun devlet olduğu, devletin bilinçli olarak sivil faşistleri ilerici aydınların üzerine saldığı, olayı güvenlik güçlerinin izlediği belirtildi. Ayrıca hapishanelerde de ölüm oruçlarında 114 insanın öldüğü belirtildi. " Sivas Katliamını Unutmadık / Alevi - Bektaşi Platformu" yazılı pankartın açıldığı eylemde Sivas şehitlerinin resmi de yer aldı. Haklar ve Özgürlükler Cephesi "Sivas'ta Bayrampaşa'da Diri Diri Yakıldık" pankartı ve kızıl bayraklarıyla eylemde yerlerini aldılar.

Dersim

2 Temmuz 1993'de Sivas'ta Madımak Oteli'nde diri diri yakılarak katledilen 37 aydın 2 Temmuz'da Dersim'de yaklaşık 100 kişinin katılımıyla anıldı. Cemevi Pir Sultan Abdal heykeli önünde düzenlenen anma DKÖ temsilcilerinin heykelin önüne çelenk bırakmasıyla başladı. Sonra Sivas şehitleri nezdinde özgürlük mücadelesinde şehit düşenler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Dersim Temel Haklar üyesi Metin Yıldız'ın şiirleriyle katıldığı anmada katliamı lanetleyen konuşmalar yapıldı. Yapılan semah gösterisinin ardından anma sona erdi.

Hatay

Antakya'da Sivas katliamının yıldönümünde NATO saldırıları ve Sivas katliamı basın açıklamasıyla protesto edildi. 2 Temmuz günü saat 13.00’da Köprübaşı Anadolubank önünde yapılan açıklamayı Deniz Kutlu okudu. HÖC'ün çağrısıyla bir araya gelen HÖC, BDSP, ESP, YDG tarafından yapılan eylemde "İşgale, Baskılara ve NATO'ya Karşı Mücadeleyi Yükseltelim" pankartı açıldı. Alkış ve sloganlarla başlayan açıklamada "Sivas'tan 19 Aralık'a Diri Diri Yaktılar", "NATO Yıkılacak, Halklar Kazanacak", "Sivas'ı Unutmadık Unutturmayacağız" dövizleri taşındı. Eylem boyunca sık sık "Faşizmi Döktüğü Kanda Boğacağız", "Yaşasın Okmeydanı Direnişimiz", "Baskılar Bizi Yıldıramaz", "Sivas Şehitleri Ölümsüzdür", "Direne Direne Kazanacağız" sloganları atıldı. Okunan açıklama "Pir Sultan'a kapatıldığı zindanda 'Tövbe et bre zındık' diyen Hızır Paşa'nın soyu Tayyip Erdoğanlar 'tövbe edin' diyerek zulmetmeye devam ediyor. Ama teslim alamadılar bizi. Alevlerin ortasında semah dönüyoruz şimdi. Alevlerin arasında, barikatların arkasında zafer işaretlerimizle, yana yana, döne döne boyun eğmeyeceğimizi haykırıyoruz. Emperyalizme ve zulme karşı direneceğiz." denilerek eylem sona erdi. Son zamanlarda Arkeoloji Müzesi'nin önünün yasaklanıp sadece Künefeciler önüne (Ulus Meydanı) sıkıştırılıp basın açıklaması burada hapsedilmeye çalışılıyordu. Eylem buna karşı haklar ve özgürlükler mücadelesinde iyi bir cevaptı.

Hatay'da Behçet Aysan'ı Anma Etkinliği

Sivas'ta katledilen aydınlarımızdan biri olan Behçet Aysan Hatay Tabipler Odası ve Edebiyatçılar Derneği tarafından yapılan etkinliklerle anıldı. Antakya Oda Tiyatrosu'nda 1 Temmuz Perşembe günü yapılan etkinliğe Şair Şükrü Erbaş ve yerel aydınlar katıldı. Etkinlik okunan şiirlerle başladı. Konuşmalarda Sivas katliamı ve Behçet Aysan anlatıldı, onunla yaşanan anılar paylaşıldı. Konuşmacı olarak katılan Behçet Aysan'ın kızı Elena Aysan da babasını anlattı. Ankara'dan gelen Şehriban'ın söylediği türkülerle Sivas'ı dile getirdi. Hatay'ın yerel müzik grubu Güneyin Güneşi (Şems-ül Cenubi) söylediği türkülerle etkinlikte katliamı anlattı. Grup adına konuşan Gökhan Altınöz; "Zulüm düzeninin sahipleri egemenliklerini sonsuz kılmak için her yöntemi mubah görürler... Nazi kamplarında yüz binlerce yurtsever yakılırken, faşizm edebiyat hayalleri kuruyordu. Peki, Sivas'ta tek sorumlu sakallı gericiler miydi? 19 Aralık hapishaneler katliamında yanan kadınlar koğuşunun, yakılan altı kadının ateşinde sonsuzluk hayali kuranlar kimlerdi?" diyerek katliamın asıl sorumlularına dikkat çekti. Ardından söylenen türküler beğeni topladı. 200 kişinin katıldığı anma türkülerle sona erdi.

İstanbul - Okmeydanı

3 Temmuz'da Okmeydanı’nda, birliğin yaptığı 2 Temmuz Sivas Katliamı'nın anması yapıldı. Anmada "Sivas'ta 19 Aralık'ta Diri Diri Yaktılar", "Sivas'ın Sorumlusu Çete Devlettir", "Sivas'ı Unutma Unutturma" dövizlerinin taşındığı anmaya 100 kişi katıldı. İlk olarak Okmeydanı Dikilitaş Parkı’nda toplanan kitle, Okmeydanı sokaklarında yürüyüş yaptı. Yürüyüşte "Sivas'ı Unutma Unutturma", "Katil Devlet Hesap Verecek" ve "Sivas Şehitleri Ölümsüzdür" sloganları atılarak basın açıklaması için Okmeydanı Fatma Girik Parkına gelinerek ölenlerin anısına saygı duruşu yapıldı. Ardından mumlar yakıldı. Basın açıklamasının ardından ölenlerin resimleri parka asılarak dağılındı.

Bursa

Bursa'da Hacıbektaş Veli Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği, Tuncelililer Derneği, tarafından Sivas katliamının 11. yıldönümünde bir yürüyüş düzenlenerek katliam lanetlendi. Çeşitli parti ve DKÖ'lerin de katıldığı yürüyüş, Mahfel önünde saat 17.30'da toplanılarak başladı. "Katiller Halka Hesap Verecek" sloganlarıyla buradan Heykel Meydanı'na kadar yürüyen yaklaşık 300 kişilik kitle, meydanda yapılan açıklamanın ardından sloganlarla eylemi sonlandırdı.

Fransa - Paris

3 Temmuz günü Sivas katliamını anmak için, Türkiyelilerin yoğun olarak bulundukları Paris Strasbourg Saint-Denis meydanında HÖC, ASEP, ACTIT, ODAK, FDHF, BİR-KAR’ın düzenlediği anma düzenlendi. Gösteri Sivas şehitleri nezdinde tüm devrim şehitleri için saygı duruşuyla başladı. Türkçe ve Fransızca okunan ortak metinden sonra, şiir eşliğinde değişik müzik grupların sunmuş olduğu Türküler ve marşlar söylendi. Sloganlar çoşkuyla atılarak, Sivas katliamının unutulmadığı, unutulmayacağı ve hesabının sorulacağı haykırıldı. Anmaya 300’ün üzerinde katılım oldu.

Almanya - Berlin

1993'te Sıvas Madımak otelinde 31 Aydınımızın yakılarak katledilmesinin yıldönümü nedeniyle, 4 temmuz Pazar günü Berlin'de Irkçılığa karşı mücadele derneğinde (IKAD) bir anma yapıldı. Anmada yapılan konuşmada "Sıvas da diri diri yakılan aydınlarımız faşist bir devlet polikası sonucu katledilmiştir. Sıvasda diri diri yakıldık, Bayrampaşada diri diri yakıldık. Pirsultan Hızırpasaya boyun eğmedi, Şimdinin Hızır paşaları Tayip erdoğanlar Hapishanelerde ölüm orucu direnişçilerine boyun eğin diyorlar. Ama onlar Pir sultanların Seyh Bedredinlerin soyundan geliyorlar, Sonuncumuza kadar direneceğiz diyorlar" denildi. Anma IKAD Müzik grubunun verdiği müzik dinletisi ile sona erdi. (07.07.2004)

KAYNAK: www.ozgurluk.org/


 

"UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

Sivas acısının 10. yılında "Tiyatro Etkinlikleri" Ankara'da bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, "2 Temmuz’un 10. yılında bir daha yaşanmasın diye 'Unutmadık Unutturmayacağız!'" sloganıyla başlattığı etkinliklere devam ediyor. Çankaya ve Yenimahalle Belediyelerinin katkılarıyla 10. Yıl Tiyatro Günleri Programı hazırlayan ve tüm oyunların ücretsiz olarak halka sunulduğu

PSAKD Genel Merkezi'nin ilgili programı şöyle:

16 HAZİRAN 2003

ÖZGÜR TİYATRO “AŞKIN VATANI YOKTUR”

Yazan : Nazım Hikmet Oyunlaştıran/Yöneten:Özgür Başkaya

Yer : Ankara Sanat Tiyatrosu Saat : 20:30

17 HAZİRAN 2003

GENÇ OYUNCULAR SAHNESİ “BU ÖLÜ KALKACAK”

Yazan : Vedat TÜRKALİ Yöneten : Selim KALIÇ

Yer : Ankara Sanat Tiyatrosu Saat : 18:00

18 HAZİRAN 2003

PSAKD MAMAK ŞUBESİ MAMAK SANAT TİYATROSU (MST) Temmuz’un Sıcağında

Yazan : Sadık Şahin Yöneten : Can Yıldırmaz

Yer : Ankara Sanat Tiyatrosu Saat : 20:30

19 HAZİRAN 2003

SESİMİZ TİYATRO TOPLULUĞU Kadının Seyir Defteri

Yazan : Yılmaz Erdoğan Yöneten : Mehmet Dostay

Yer : Ankara Sanat Tiyatrosu Saat : 20:30

20 HAZİRAN 2003

ANKARA SANAT TİYATROSU “BURJUVA DÜĞÜNܔ

Yazan: Bertdt Brecht Yöneten: Yılmaz Onay

Yer : Ankara sanat Tiyatrosu Saat : 20:30

23 HAZİRAN 2003

CAN ŞENLİĞİ OYUNCULARI “HİKAYE-İ MUAHBBET”

Anonim

Yer : Ankara Ekin Tiyatrosu Saat : 20:30

24 HAZİRAN 2003

ANKARA EKİN TİYATROSU “GİZLİ ÖRGÜT NASIL KURULUR”

Yazan : Hasan UYSAL Yöneten : Şakir GÜRZUMAR

Yer : Ankara Ekin Tiyatrosu Saat : 20:30

KAYNAK: Aleviyol, 13.06.2003


 

SİVAS KATLİAMI HESAPSIZ KALMAYACAK

Tarih: 03.07.2004 - ÝSTANBUL/ HATAY/ İZMİR

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin (PSAKD) çağrısıyla İstanbul Kadıköy Heykel Meydanı’nda toplanan 500 kişi, “Sivas katliamını unutmadık, unutturmayacağız” dedi. Anma etkinliği bir semah gösterisiyle başladı. Sivas şehitlerinin resimlerinin taşındığı anmada, çok sayıda pankart açıldı. Pankartlarda, “Sivas’ı unutmak ihanettir”, “Bir daha yaşanmasın diye 1 Mayıs 1977, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi Unutmadık, Unutturmayacağız”, “Sivas’ın ışığı sönmesin diye” sloganları yer aldı.

Anma etkinliğinin açılış konuşmasını yapan PSAKD Genel Sekreteri Erdal Yıldırım, 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan’ı anmak için Sivas’a giden 35 aydının şeriatçı faşistler tarafından Madımak Oteli’nde yakılarak katledildiğini hatırlattı. Yıldırım, “Yazılmış olan senaryo sekiz asat boyunca, devletin ve güvenlik güçlerinin seyirci olduğu bir tiyatroda sahnelendi” dedi. 105 insanın da katliamda yaralandığını belirten Yıldırım, katliamın insan hakları ve özgürlüğüne yönelik devlet destekli bir katliam olduğunu vurguladı. Katliam sanıklarını koruyanların milletvekilli olduğunu belirten Yıldırım “Eğer demokrasiyi savunuyorsak halkımızın özgürlüğünü savunuyorsak komşu Irak ve Filistin halklarının özgürlüğünü de savunmak zorundayız” sözleriyle 2 Temmuz da Sivas Katliamı’na göz yumanların bugün Ortadoğu halklarını kana bulayanların işbirlikçisi olduğuna dikkat çekti. Bugün Kürt halkının özgürlük, yine halklarımızın IMF pençesindeki yoksulluk, gençlerin YÖK kıskacı altında geleceksizlik, Aleviler ve diğer inanç sahiplerinin asimilasyon sorunları yaşadıklarını dile getiren Yıldırım, “Bu gelişmeler ışığında 2 Temmuz’u anmak daha da önem kazanıyor” dedi.

Anma etkinliğine katılanlar “Dün Sivas’ta, bugün Maraş’ta çözüm faşizme karşı savaşta” sloganlarıyla halklara yönelik katliamlara karşı yürünecek yola işaret ettiler. Çözüm faşizme karşı savaşta Anma etkinliğine PSAKD İstanbul Şubeleri, ESP, BEKSAV, EKB, Partizan, HADEP, EMEP, Kaldıraç, CHP dövizleri, bayrakları ve pankartlarıyla katıldılar. Daha sonra buradan otobüslerle önce Karacahmet Mezarlığı’na oradan da Zincirlikuyu Mezarlığı’na gidildi. Karacaahmet Cemevi önünden mezarlığa kortejler oluşturup yürüyen canlar, Aşık Nesimi Çimen’i mezarı başında andılar. Anma etkinliğinde Vardiya ve Munzur müzik grupları birer dinleti verdiler. Ellerinde şehitlerin resimlerini taşıyan semah ekibinin genç üyeleri Pir Sultan’ın “Ekilir ekin geliriz ezilir un geliriz bir gider bin geliriz bizi yakmak kurtuluş mu” sözleriyle katillere karşı geleceğin aydınlık yüzünü simgelediler.

Buradan Asım Bezirci’nin Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki mezarına gidildi. Mezar başında Asım Bezirci’nin eşi Refika Bezirci bir konuşma yaptı. Sivas katliamının iyi anlaşılması gerektiğini söyleyen Bezirci, katliamın genç kuşaklara en iyi şekilde anlatılması gerektiğinin de altını çizdi. Ardından ESP adına yapılan konuşmada, katliamın sorumlularının şimdi de Ortadoğu katliamına uşaklık yaptığına dikkat çekti. Anmada Evrensel Basım Yayın Yönetmeni ve Halkevleri adına da konuşmalar yapıldı. 2 Temmuz anması katliamların hesabını sormak için faşizme karşı savaşımı büyütme mesajını taşıyan sloganlarla bitirildi.

Varoşlarda katliama öfke

Aynı gün KESK Yönetim Kurulu ile İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu “Sivas katliamını unutmadık” içerikli yazılı açıklamalar yaparken İstanbul Gülsuyu’nda ESP, HÖC ve Köz Gazetesi ile Kurtuluş Sosyalist Dergisi okuru 50 kişi, akşam saatlerinden meşaleli bir eylem yaptı. Gülsuyu trafodan Özgürlük Meydanı’na kadar sloganlarla yürüyen kitle, Sivas katliamında devletin rolü üzerine teşhir konuşmalar yaptıktan sonra alkış ve zılgıtlarla dağıldılar.

Gebze’de de meşaleli bir eylem gerçekleştirildi. Ulaştepe’yi sloganlarla dolaşan ESP’liler, ardından meydanda bir basın açıklaması yaptılar. Mahalle halkının da ilgiyle izlediği eylemde “Dün Maraş’ta, bugün sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta”, “Sivas şehitlerinin hesabını soracağız” ve “Gün gelecek, devran dönecek katiller halka hesap verecek” sloganları atıldı. Katliamın baş sorumluları olan dönemin yöneticileri Tansu Çiller ile Erdal İnönü’nün yargı önüne çıkartılması gerektiğini belirten ESP’liler, katliamın hesabını sormak için ezilenlerin örgütlenmesi gerektiğine vurgu yaptılar. Eylem “Yaşasın Okmeydanı direnişimiz” sloganıyla son buldu.

Sivas şehitleri ölümsüzdür

İskenderun’da ise ESP,DEHAP, Özgür Parti, Halkevleri, Eğitim-Sen, Hacı Bektaş Veli Derneği, TKP, SES ve Tüm Bel-Sen adına bir basın açıklaması yapıldı. Karağaç Belediyesi bahçesinde Sivas şehitleri anısına dikilen agaçların başında yapılan eyleme 50 kişi katıldı. Basın açıklamasını okuyan İskenderun Eğitim-Sen Şube sözcüsü Coşkun Selçuk, katliamların aynı merkez tarafından örgütlendiğini belirtti. Katlillerin cezalandırmak bir yana ödüllendirildiğine dikkat çeken Selçuk, “Devlet içerisindeki çete bağlantıları çözülmeksizin gericilik bu ülkede katliamlarını sürdürecektir” dedi. “Her türden gericiliğin kaynağı olan emperyalizme karşı mücadelede ortak bir platform zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Eylemde “Sivas şehitleri ölümsüzdür” sloganı gür bir şekilde haykırıldı.

Eskişehir Demokrasi Platformu’nun aynı gün yaptığı eyleme DİSK Bölge Temsilciliği, Genel-İş, Birleşik Metal-İş, Eğitim-Sen, BTS; Tümbel-Sen, ESP, SDP, EMEP, ÖDP, Halkevleri katıldı. İki Eylül Caddesi’nden Vardar İş Merkezi’ne kadar yürüyüyen kitle, “Sivas’ın hesabı sorulacak” ve “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarını attı. Platform adına yapılan açıklamada, “Sivas’ın katilleri daha öncede Maraş’ta, Çorum’da, Gazi’de insanlarımızı katledenlerdir. Onlar, özgürlüğe, eşitliğe, insan haklarına düşmandır. Onlar, küresel düzeydeki gericiliğin ve emperyalistlerin işbirlikçileridir” denildi. Eylemde ayrıca “Yaşasın Okmeydanı direnişimiz” sloganı atıldı.

Sivas'ı unutmadık

İzmir’de de Gündoğdu Meydanı’nda bir eylem yapıldı. Alevi-Bektaşi Platformu’nun çağrısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan 250 kişi, buradan Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. Sivas’ta yakılan insanların fotoğraflarının taşındığı eylemde, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Menemen ve Asarlık Şubesi, Hacı Bektaşi Veli Derneği, DEHAP, EMEP, HÖC, Eğitim Sen 1 Nolu Şube, SES, İHD ve BDSP bayrak ve pankartları açtı. Gündoğdu Meydanı’ndaki anma, saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından, Platform adına hazırlanan açıklamayı Ceyhan Kılıç okudu. Sivas katliamının üzerinden 11 yıl geçmesine karşın asıl sorumluların cezalandırılmadığına dikkat çeken Kılıç, katliamın bilinçli bir şekilde uygulamaya geçirildiğini söyledi. Konuşmasının devamında Irak’ta süren işgale de değinen Kılıç, işgale karşı Irak ve Filistin halkının yanında olduklarını belirtti. Kılıç, NATO zirvesinde ABD ile işbirliğini derinleştiren Türk devletini de protesto etti. Kürt sorunu konusunda da demokratik ve barışçı bir çözümden yana olduklarını söyleyen Kılıç, “Sivas’ı, Gazi’yi, Ümraniye’yi unutmadık, unutmayacağız” dedi. Madımak yangınını temsilen, kartondan yapılmış bir otel maketinin ve sazın yakıldığı anma etkinliği, semah gösterisiyle sona erdi

KAYNAK: ÖZGÜR GENÇLİK


geriANA SAYFAileri